Cookies. DSGVO.
Pauker Logo

Irisch Verben konjugieren. 472 konjugierte Verben. - pauker.at


Verb suchen und bearbeiten:
gabhaimVorlage2012-07-06 21:20:07SindbadkaroL
InfinitivPartizip PerfectSupinumUnterschiede in orange zu
gabhaimgafa [alt: gabhtha]gabháilgabhaim
+/-Indikativ
EinzahlMehrzahl
sé, símuid, sinnsibhsiad
Präsensgabhaim [Verneinung: ní ghabhaim]gabhann tú [ní ghabhann tú]gabhann sé [ní ghabhann sé]gabhaimíd [ní gabhaimíd]gabhann sibh [ní gabhann sibh]gabhann siad [[Cork: gabhaid siad] [ní ghabhaid siad]]
Präteritum (Imperfekt)ghabhainn [Cork: do ghabhainn]ghabhtá [Cork: do ghabhthá]ghabhadh sé [Cork: do ghabhadh sé]ghabhaimís [Cork: do ghabhaimís]ghabhadh sibh [Cork: do ghabhadh sibh] ghabhaidís [Cork: do ghabhaidís]
Präteritumghabh mé [[Cork: do ghabhas] [níor ghabhas]]ghabh tú [[Cork: do ghabhais] [níor ghabhais]]ghabh sé [[Cork: do ghaibh sé] [níor ghaibh sé]]ghabamar [[Cork: do ghabhamair] [níor ghabhamair]]ghabh sibh [[Cork: do ghabhabhair] ghabh siad [[Cork: do gabhadh [*irreg.]] [níor gabhadh]
Futur Igabhfaid mé [[Cork: geobhaidh mé] [*geobhadh, regional]]gabhfaid tú [[Cork: geobhaidh tú [geobhair, regional]]gabhfaid sé [[Cork: geobhaidh sé]] gabhfaimid [[Cork: geobhaimíd]] gabhfaid sibh [[Cork: geobhaidh sibh]]gabhfaid siad [[Cork: geobhaid siad [irreg. aus der alten Form übernommen]]
Konditional Ighabfainn [[Cork: do gheobhainn]] ghabfá [[Cork: do gheofá [*irreg. Futur mit f]]ghabfadh sé [[Cork: do gheobhadh sé]]ghabfaimis [[Cork: do gheobhaimís]]ghabfadh sibh [[Cork: do gheobhadh sibh]]ghabfaidís [[Cork: do gheobhaidís]]
Zeit
EinzahlMehrzahl
1. Person....
2. Person....
3. Person....
+/-Konjunktiv
EinzahlMehrzahl
sé, símuid, sinnsibhsiad
Präsensgo ngabha mé [[Cork: go ngabhad] [*Verneinung: nár ghabhad]]go ngabha tú [[Cork: go ngabhair] [nár ghabhair]]go ngabha sé [[Cork: go ngabhaid sé] [nár ghabhaidh sé]]go ngabhaimid [[Cork: go ngabhaimíd] [*irreg.] [nár ghabhaimíd]]go ngabha sibh [[Cork: go ngabhaidh sibh] [nár ghabhaidh sibh]]go ngabha siad [[Cork: go ngabhaid siad] [*irreg.] [nár ghabhaid siad]]
Präteritum (Imperfekt)dá ngabhainn [[Cork: dá ngabhainn][*Verneinung: mara ngabhainn]]dá ngabhtá [[Cork: dá ngabhthá] [mara ngabhthá]]dá ngabhadh sé [[Cork: dá ngabhadh sé] [mara ngabhadh sé]]dá ngabhaimís [[Cork: dá ngabhaimís] [mara ngabhaimís]dá ngabhadh sibh [[Cork: dá ngabhadh sibh] [mara ngabhadh sibh]dá ngabhaidís [[Cork: dá ngabhaidís] [mara ngabhaidís]]
+/-Imperativ
EinzahlMehrzahl
sé, símuid, sinnsibhsiad
Präsensgabhaimga[i]bh [Cork: gaibh] [!Der STAMM auf dem alles basiert]gabhadh sé [Cork: gabhadh sé]gabhaimís [Cork: gabhaimís]gabhaigí [Cork: gabhaidh] gabhaidís [Cork: gabhaidís]



Ä   <-- Eingabehilfe einblenden - klicken

Amazon